نگاه قرآن به تربیت فرزند

کودکان از نوزادی وقتی که خود را در چشم والدین می بینند حس بودن را تجربه کرده و این احساس در آنها شروع به ایجاد شدن می کند. این تفکر باعث به وجود آمدن آسیب های روحی زیادی در دخترها می شود و اعتماد به نفس کودک را کم می کند. اثراتی که این تفکر روی دخترها می گذارد تا بزرگسالی نیز همراه آن ها می ماند. همه ما دوست داریم خواسته های فرزندمان را تا حد توان برآورده کنیم. اما باید یاد بگیرد که احساساتش را نباید به هر شیوه ای که دلش خواست ابراز کند. باید در خانه یک سری قانون وضع شود و هرکس حریم خصوصی خود را داشته باشد. در صورتی که پدر و مادر جدا از یگدیگر زندگی کنند مطابق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی برای حضانت چنین فرزندانی، مادر تا هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن این اولویت با پدر است، مگر آنکه مصلحت فرزند به گونه ای دیگر اقتضا کند.

سعی بر این باشد تا از این جملات به طور محکم و با اطمینان، دوستانه و با احترام استفاده شود. بخیل تو را به کمترین چیزی میفروشد و شخص احمق دوست دارد که تو را کمک کند ولی متأسفانه همیشه راه غلط را نشانت میدهد و شخصی هم که از خویشاوندان بریده است، مشمول خشم و انتقام خداوند است و فرد باید با کسی در ارتباط باشد که مشمول رحمت خداوند است. نخست شایسته است از همه کسانی که علاقه مند به شناخت معارف دینی و تربیتی هستند، به خصوص آنانی که به وظایف خود در قبال فرزندان توجه دارند و پرسشهایی را در این زمینه مطرح میکنند تشکر نماییم. درعوض، در پرورش و تشویق حتی در هنگام تربیت فرزندان خود استفاده کنید. اگر نمی توانید نیاز او را به سرعت برآورده کنید باید به او بگویید که مدتی صبر کند و شما بعد از این مدت خواسته او را برآورده می کنید. نکته مهمی که در تربیت فرزند دختر وجود دارد این است که مادر باید از پیشنهادات و ایده هایی که فرزندش می دهد استقبال کند و در کنار این که مسائل زیادی را به آن ها آموزش می دهد نکات زیادی را نیز از آن ها بیاموزد.

نظارت برنوجوان باید به گونهای باشد که حساسیت برانگیز نباشد. در ضمن اگر سئوالی را اشتباه پاسخ دادیم، باید به اشتباهمان اقرار کنیم و اطلاعات درست را در اختیار آنها قرار دهیم. این کتاب مملو از سناریوهایی است که به شما کمک میکند راهحل هر مسأله یا چالشی که ممکن است با فرزندان خود داشته باشید را پیدا کنید. و با احساس مسئولیت کامل تری کار را انجام خواهد و گاهی از کمک و دخالت شما ممانعت خواهد کرد. 3در مسائل گوناگون نظر دخترتان را بپرسید تا این حس به او القا شود که نظر او در تصمیم گیری ها مهم می باشد زیرا گاهی فرزندان در سن بلوغ احساس کمبود توجه دارند. بدین جهت لازم است والدین در میان آنها به عدالت رفتار نمایند تا این خصیصه در رفتار آینده آنان جلوهگر شود. پس میان حرفهای او به دنبال سرنخی باشید تا دلیل نوع هیجان آن لحظه کودک را دریابید. آیا می دانید: همان گونه که اشخاص لاغر و ضعیف الجثه بدن خود را با لباس زیاد می پوشانند که چاقتر جلوه کنند، افرادی نیز که برای گفتن و نوشتن سخن قابلی ندارند می خواهند به وسیله ی الفاظ و عبارات زیادی، رنگ و بویی به گفته های خود بدهند؟

بهتر است از همان کودکی به دختر بیاموزد که در درست کردن کیک به او کمک کند و وظیفه انجام کارهای شخصیش مانند جمع کردن اتاقش با خودش است. “من به تو در انجام این کار کمک خواهم کرد”. قدرتمندترین ابزار برای ایجاد نظم موثر، رعایت اصل توجه است که به تقویت رفتارهای خوب و در عین حال از بین بردن عادات اشتباه نیز کمک می کند. با چنین وضعیتی، نباید تعجب کرد که بیش از یکسوم والدین باور دارند که روشهای تربیتیشان خوب و مفید نیست. ” باید تلاش کنی همیشه با یک بار تلاش آدمی به نتیجه نمی رسد. همچنین باید به او اجازه داد احساسی که دارد را بروز دهد. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله تربیت کودکان بدون تنبیه کردن را مطالعه فرمایید. و اوقبل از انجام هر کاری از شما تشویق و جایزه طلب می کند، پس در ارائه تشویق و جایزه افراط نکنید. در مورد رئیسی که با آن همه راهنمایی منفی با شما رفتار می کند، حتی اگر با حسن نیت باشد، شما چه احساسی خواهید داشت؟ همچنین باید این نکته میان افراد خانواده جا بیفتد که نمی توانند با هر پوششی که می خواهند در خانه ظاهر شوند. به همین دلیل باید توجه کنید که اگر دخترتان برادر دارد و یا همبازی های پسر دارد نباید این حس به او القا شود که پسرها با ارزش تر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید